wiadomości parafialne


 

 III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

07.03.2021 r.

 Kolekta w dzisiejszą niedzielę przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii.– „Bóg zapłać!”

 

*****

  Czas Wielkiego Postu to czas naszej metanoi, która oznacza przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne.
  W środę o godz. 17.25 różaniec i nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
 W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na różaniec w poniedziałki i we wtorki od godz. 20.30.
 W czwartek marca 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo różańcowe.
 We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 17.15. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16.00 gorzkie żale z rozważaniem pasyjnym.
 W sobotę przypadnie 8. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem miłości do Głowy Kościoła powszechnego. Od godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
 W przyszłą niedzielę do naszego kościoła wprowadzone będą relikwie bł. Marka z Aviano. Przeżywać będziemy wielkopostny dzień skupienia. Kazanie na Mszach św. wygłosi O. Roman Rusek z Zakonu Braci Kapucynów. W sobotę o 19.00 różaniec przy relikwiach oraz spotkanie dla grupy modlitwy św. o. Pio.
 Narzeczonych przygotowujących się do ślubu prosimy o kontakt z kancelarią parafialną w celu uzgodnienia terminu nauk.

Intencja : modlimy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.


 Polecamy nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa. .

 

 W kościele parafialnym w Kobielicach w dniach 23.02 - 9.03. można zobaczyć wystawę o życiu i posłudze kapłańskiej Sługi Bożego ks. Jana MACHY. Wystawę można zobaczyć codziennie przed każdą Mszą świętą i po jej zakończeniu oraz w niedzielę od 7.15 do 17.00 za wyjątkiem nabożeństw.


 Zachęcamy do przeżywania Wielkiego Postu na antenie Radia eM. Redakcja proponuje następujące audycje:


 a) myśli na Wielki Post Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będą to fragmenty wygłoszonych przez niego kazań oraz listów do rodziców. Emisję zaplanowano w dni powszednie o godz. 11.55, 17.55, 20.50.


 b) Wielki Post ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. To cykl sześciu audycji opartych na świadectwie życia i nauczaniu ks. Franciszka. Audycje będą składały się także z rozmów z Księdzem Biskupem Bp. Adamem Wodarczykiem, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks Franciszka. Emisja na antenie Radia eM w niedziele o godz. 15.20 (po emisji audycje będą udostępnione na stronie internetowej Radia eM).

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Zachęcamy do skorzystania z kilku propozycji rekolekcji w formie online:

 

a) wielkopostny projekt formacyjny w ramach platformy Holyweek.pl. – oparto go na przesłaniu Ewangelii kolejnych niedziel Wielkiego Postu. Projekt polecamy dzieciom, młodzieży, a także rodzinom.

 

 

b) „O Komunikacji, która zbliża” – to propozycja poświęcona budowaniu autentycznej bliskości nie tylko z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z samym sobą i z Bogiem. Aby ukazać różne aspekty międzyludzkiej komunikacji, perspektywę psychologiczną połączono z wymiarem duchowym. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: https://www.uslyszecslowo.pl/kurs-wielkopostny.html?fbclid=IwAR0LXnm7W9yAS0V1UuHnjHUoHdug_OKGDqQ_5ZbkpUYS3MykzIgmS1YgbGE.

 

 

c) „W drodze ku zmartwychwstaniu” – to propozycja trzydniowych rekolekcji poświęconych Świętej Rodzinie w odniesieniu do zagadnień współczesności. Odbędą się one w dn. 29–31 marca. Transmisja od godz. 19 na stronach Youtube następujących wspólnot: SNE Chrystusa Króla w Katowicach, SNE Rafael w Rudzie Śląskiej, SNE Zacheusz w Katowicach.

 

d) Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

- Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3; 

- Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3;

- Rekolekcje dla dorosłych 26-28 marca (piątek-niedziela), godz. 20:30, TVP3

 

Grupa inicjatywna Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Czarków 2021 serdecznie zaprasza i zachęca do wzięcia udziału w kolejnej edycji EDK, która odbędzie się w Czarkowie w dniu 26 marca (piątek).

W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się pod hasłem: „Rewolucja pięknych ludzi”.
Szczegółowe informacje dotyczące tras EDK Czarków oraz inne przydatne informacje można znaleźć na Facebooku: Ekstremalna Droga Krzyżowa Czarków. Wszelkie zaś informacje na temat samej idei EDK oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie: www.edk.org.pl.

 

 

Szczęść Boże !

 

Parafia leży w czerwonej strefie

w kościele może uczestniczyć 1 osoba na 15 m² - 25 osób

 

Podczas sprawowania Eucharystii i innych nabożeństw należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego:

 

1\ w kościele zajmujemy miejsca zgodnie z podaną poniżej liczbą :
         - w ławce 1 osoba w dystansie społecznym
         - w ławkach przy ścianie 4 osoby w dystansie społecznym
         - pod chórem na krzesłach 2 osoby
         - na chórze 3 osoby w dystansie społecznym;

 

2\ stosownego dystansu osób niebędących wspódomownikami – 1,5 m;
3\ zasłaniania ust i nosa w budynku świątyni, na placu kościelnym i na cmentarzu;
4\ Komunię św. przyjmujemy zasadniczo na rękę.

 

5\ spowiadamy pół godziny przed każdą mszą; osoby z grupy ryzyka zachęcam jednak do praktykowania żalu doskonałego, który gładzi także grzechy ciężkie;
6) modlimy się za chorych, służby i siebie nawzajem;
7) dbamy o starszych i schorowanych sąsiadów, żeby nie musieli wychodzić (zakupy!).

 

W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę Metropolity Katowickiego - od uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i święta nakazane.

 

Wiernych, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcamy do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej”.

 

  

 

 

 

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO

Mając na uwadze, że całe terytorium naszego kraju objęto tzw. czerwoną strefą, wszystkim wiernym udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. w okresie obowiązywania wyżej wymienionej regulacji.
1. Do obowiązku proboszcza / administratora parafii należy podanie do publicznej wiadomości liczby osób mogących uczestniczyć we Mszy św. i w nabożeństwach (1 os./7 m2). Ze względów praktycznych zaleca się oznaczenie miejsc w kościele z zachowaniem koniecznego dystansu.
2. Nadal usilnie polecam zachowywanie wszystkich norm sanitarnych.
Szczególną uwagę zwracam ponadto na udzielanie Komunii św. na rękę, do czego należy wiernych usilnie zachęcać w oparciu o tradycję i naukę Kościoła, przypomniane w dokumencie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP z dnia 3 października 2020 r.
Mając na uwadze powagę sytuacji, zobowiązuję celebransów do dezynfekcji rąk przed i po komunikowaniu, jak również do zakładania podczas tej posługi maseczek. Koncelebransów obowiązują one w czasie całej Mszy św.
3. Ze względu na zakaz organizowania wszelkiego rodzaju zebrań powyżej pięciu osób należy zawiesić na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne w parafii.
5. Dopuszcza się możliwość odwiedzin chorych w parafii. Należy jednak wizyty rozłożyć tak, by w danym dniu odwiedzić jednego lub dwóch chorych. W czasie sprawowania sakramentów należy zachować wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
8. Informuję, że Radio eM (radio archidiecezji katowickiej) wznawia codzienną transmisję Mszy św. wieczornej z katedry Chrystusa Króla o godz.18.00. Niezmieniona pozostaje transmisja Mszy św. niedzielnej (godz.12.00).

10. Nawiązując do Okólnika Duszpasterskiego 23/2020 podkreślam apel o włączenie się parafii w działania charytatywne wobec osób w starszym wieku i chorych. Tam gdzie to możliwe, posługę parafialnych zespołów charytatywnych niech wzmocni pomoc stałych diakonów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i wolontariuszy.